Yunanistan cumhuriyeti polisi

Yunanistan cumhuriyeti polisi

Yunanistan cumhuriyeti polisi

Nüfusu 10.5 milyon olan ülkenin nüfusuna oranla 260 kişiye bir Polis karşılık gelmektedir. Polis’in bağlı bulunduğu Bakanlık Kamu Düzeni Bakanlığıdır. Jandarma Kurum olarak yerel Polis ile beraber 1984 yılına kadar mevcut idi. Daha sonra her iki kurum birleştirilerek reorganize edildiler. Tek tip Polis uygulaması dışında Liman Polisi kalmaktadır. Polis kelimesi Yunancadan kaynaklandığından tüm zabıtaların bu ülkede de Polis olarak adlandırılmaktadır.
Polis Organları Şunlardır:
Ulusal veya Helenic Polis
İl Polis Müdürlükleri ve bağlı Birim Teşkilatları

Polis Organları mevcutları:
Cumhuriyet Polisi (Hellenic) : 39 850

Temel Polis Eğitimi ve Üst Düzey Yönetici eğitimleri:
Tüm temel, tekamül, eğiticilerin eğitimi, yabancı dil öğretimi ve branş eğitimleri Atina şehrindeki Polis Akademisinde gerçekleştirilmektedir. Tüm kademe programlar için kurum dışı kaynaklardan katılım mümkündür.
Polis temel eğitimi teorik ve pratik eğitim beraber on ay sürelidir. Sonunda stajyer Polis olarak göreve başlanmaktadır. Başarı ölçütleriyle aktif iki yıl süre görev sonrası asil ve kıdemli memur eğitimi için sınava katılabilir. Adayların eğitimi on ay süreli olup mezuniyet sonrası sekiz yıllık zorunlu hizmetle yükümlüdürler.
Orta kademe komiser sınıfı için adaylar 35 yaş sınırına kadar başvurabilmektedirler. Başarılı olan adaylar sadece önceki amirlerinin uygun görmesi ile eğitim programına katılabilirler.
Program üç yıl da otuz ay eğitim şeklinde takvime bağlanmıştır. Mezuniyet sonrası on yıllık zorunlu hizmetle yükümlüdürler.
Bu ülkede üst düzey polis yöneticiliği eğitimi beş ay sürelidir.

Rütbeler:

Antistratigos Astynomikos
Astynomikos Diefhyntis
Astynomikos Ypodiefhyntis
Astynomos A
Astynomos B
Ypastynomos A
Ypastynomos B
Anthiypastynomos
Archiphylakas
Astyphylakas
Dokimos Astyphylakas

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın