Yunanistan, Lüksemburg a ilk göçmen transferini gerçekleştirdi

Yunanistan, Lüksemburg a ilk göçmen transferini gerçekleştirdi

Avrupa Birliğinin göç yolları üzerindeki ülkelerin yükünü hafifletmek üzere oluşturduğu planının ilk parçası olarak Yunanistan’dan Lüksemburg’a ilk göçmen transferi gerçekleştirildi. İlk kafilede yer alan Suriye ve Irak’tan gelen Atina’dan nakli gerçekleştirilen 6 aile, 780 milyon euro bütçeli 2 yıllık plan çerçevesinde AB tarafından finanse ediliyordu.

Yüzleri gülen anne ve babalar kucaklarında çocukları ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ve Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile “selfie” çektirdiler. Onlar henüz uçaktayken Tsipras televizyon kanallarına yaptığı açıklamada “30, evlerini terketmek zorunda kalmış binlerce Suriyeli ve Iraklı düşünüldüğünde okyanusta bir damla gibi kalıyor.” dedi. Tsipras konuşmasında, ” Bunun bir akım haline gelmesi, insaniyet nehrinin akmasını ve sorumlulukların paylaşılmasını umuyoruz. Çünkü, bunlar Avrupa Birliğinin üzerine inşa edildiği ilkeler.” diye konuştu.

580.000’den fazla göçmen Türkiye karasularından Yunanistan’a geçiş yaptı. Eylül ayında, AB, göçmen krizinden doğrudan etkilenen ülkelerden yaklaşık 160.000 göçmenin transfer edilmesini onayladı.

Plan çerçevesinde, bugüne dek 86 göçmen doğrudan İtalya’dan İsveç ve Finlandiya’ya gönderildi. AB’nin yeni kotalarına göre 120 bin mülteci ülkeler arasında bölüştürülecek.

Türkiye’den Yunan adalarına yapılan tehlikeli yolculuklarda yaşanan felaketler de son haftalarda arttı. Yıl başından 29 Ekim’e kadar çoğu çocuk olmak üzere 435 kişi Ege sularında boğularak yaşamını yitirdi.

Bu sebeple Avrupa Birliği ülkeleri göçmenlerin yasadışı yollara başvurma ihtiyacını azaltmak istiyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ 2021
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın