Yüreğir Tapu Müdürlüğü TBMM Gündeminde

Yüreğir Tapu Müdürlüğü TBMM Gündeminde

TBMM KİT Komisyonu Üyesi ve CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Yüreğir Tapu Sicil Müdürlüğü’nün taşınması ile vatandaşların yaşadığı mağduriyeti Meclis gündemine taşıdı.

Sümer, “Seyhan, Yüreğir, Çukurova, Sarıçam ilçelerimiz ile Adana Tapu Sicil İl Müdürlüğü’nün aynı binada toplanmış olmasının gerekçesi nedir?” diye sordu.

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Üyesi ve CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Yüreğir’deki tapu sicil müdürlüğünün Seyhan’a taşınmasını ve vatandaşların yaşadıkları mağduriyeti Meclis gündemine taşıdı.Yüreğir Tapu Sicil Müdürlüğü’nün taşınmasıyla beraber çok sayıda vatandaşın, kurumun yeni binasına ulaşmakta ve işlemlerini gerçekleştirmekte büyük zorluklar yaşadığını belirten Sümer, “Yüreğir ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın, yeni tapu müdürlüğü binasına ulaşımı konusunda yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi ve alacakları hizmetlere daha kolay erişebilmeleri için bakanlık olarak yaptığınız bir çalışma var mıdır?” diye sordu.

AYNI BİNADA HİZMET VERİYORLAR

Sümer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle hazırladığı soru önergesinde, Yüreğir’e bağlı 106 mahallenin bulunduğunu ve ilçenin 2017 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre nüfusunun da 424 bin 999 olduğunu hatırlattı.

Hatay Tapu Kadastro 12. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olan ve her gün binlerce vatandaşımıza hizmet veren Yüreğir Tapu Sicil Müdürlüğü binasının Yüreğir’den Özler Caddesi Kuruköprü Mahallesi No:20 Kat: 2 Seyhan adresine taşındığını belirten Sümer, Adana’daki Çukurova, Seyhan ve Sarıçam ilçe tapu sicil müdürlüklerinin de aynı binada hizmet verdiğini anımsattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Haftanın Kahramanları - Dr. Aykut Şahin, Müjgan Atıcı, Mehmet Çoban
“TAŞINMANIN NEDENİ NE?”

Yüreğir Tapu Sicil Müdürlüğü’nün taşınmasıyla beraber çok sayıda vatandaşın, kurumun yeni binasına ulaşmakta ve işlemlerini gerçekleştirmekte büyük zorluklar yaşadığını belirten Sümer, Bakan Kurum’dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

“-Yüreğir’de son derece merkezi ve kıymetli bir yerde bulunan ve boşaltılan eski müdürlük binası kurumun kendi mülkiyeti midir, mali değeri nedir?

-Eski binanın boşaltılmasının ve yeni yere taşınma ihtiyacının gerekçesi nedir?

-Boşaltılmış binanın yeni kullanım amacı belirlenmiş midir? Bu konuda yapılan/yapılacak olan projelendirme çalışması var mıdır?

-Seyhan’da kullanılan yeni bina, kira mı yoksa kurumun kendi mülkiyeti midir?

-Kira ise, kim ya da kimlerin mülkiyetinde olan bu bina; hangi yöntemle ve ne zaman kiralanmış, aylık kira bedeli ne olmuş ve binanın teşrifatı için ne kadar harcama yapılmıştır?

-Yüreğir ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın, yeni tapu müdürlüğü binasına ulaşımı konusunda yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi ve alacakları hizmetlere daha kolay erişebilmeleri için bakanlık olarak yaptığınız bir çalışma var mıdır? Olacak mıdır?

-Seyhan, Yüreğir, Çukurova, Sarıçam ilçelerimiz ile Adana Tapu Sicil İl Müdürlüğü’nün aynı binada toplanmış olmasının gerekçesi nedir?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın