Yüreğir’de Gürsel Tekin rüzgarı

Yüreğir’de Gürsel Tekin rüzgarı

CHP Yüreğir İlçe Örgütü, Adana İl Başkanı Ayhan Barut ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ile birlikte gün ağarırken köy çalışmalarına başladı

CHP örgütleri kırsalı ve varoşları adım adım geziyor

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl ve ilçe örgütleri Adana’nın varoşlarını ve kırsalını adım adım gezip, halkın sorunlarını dinliyor, sorunlara çözüm üretmeye çalışıyor. Haftalardır Yüreğir’in köylerini karış karış gezen Yüreğir İlçe Örgütü, Pazar günü de gün ağarırken CHP eski Genel Sekreteri Gürsel Tekin’le birlikte köy ziyaretlerini sürdürdü. CHP’liler önce Solaklı’da mevsimlik tarım işçilerinin çadırlarını ziyaret ettiler, sonra da Düzce, Çotlu ve Havutlu köylerinde yurttaşlarla buluşup onların sorunlarını dinlediler.

ÇADIRLARDA YAŞAYAN TARIM İŞÇİLERİNİ ZİYARET ETTİLER
Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi’nin davetlisi olarak Adana’ya gelen eski CHP Genel Sekreteri, İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Adana İl Başkanı Ayhan Barut’la birlikte CHP Yüreğir İlçe Örgütü Başkanı İsmet Yüksel’in hazırladığı program doğrultusundan dün, sabaha karşı saat 05.00’te Solaklı’da mevsimlik işçilerin yaşadığı çadırları ziyaret etti.

Yüreğir’de Gürsel Tekin rüzgarı (2)

Eski İl Başkanı Orhan Sümer, eski Milletvekili Ali Demirçalı, eski Yüreğir Belediye Başkan Adayı Orhan Bayram, il ve Yüreğir ilçe örgütü yöneticilerinin de katıldığı ziyarette, CHP’liler çoğunlukla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden iş, aş umuduyla Adana’ya gelen işçilerin yaşadığı çadırlardaki tuvalet, banyo, elektrik, su gibi altyapı problemlerine tanıklık ettiler.

İlkel koşullarda yaşam mücadelesi veren tarım işçileri, yıllardır aynı koşullarda yaşadıklarını belirterek, devletin kendilerine insanca yaşayabilecekleri bir ortam sağlamasını istediler.

“SAĞLIKLI YAŞAM ALANLARI SUNULMALI”
Tekin’e tarım işçileriyle ilgili bilgiler veren CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, tarım politikalarına bağlı olarak sektörde yaşanan sıkıntıların da mevsimlik tarım işçilerini olumsuz etkilediğini belirtti. Tek odalı, hiçbir sağlık koşulunu barındırmayan çadırlarda, çocuklarıyla yaşam mücadelesi veren mevsimlik tarım işçilerine Suriyeli sığınmacılara sunulduğu gibi sağlıklı yaşam alanları sunulması gerektiğini söyledi.

Yüreğir’de Gürsel Tekin rüzgarı (3)

SALGIN HASTALIK TEHDİDİ
Bataklık kenarlarında kurulu suyun, elektriğin ve tuvaletin olmadığı çadırlarda yaşayan insanların salgın hastalık tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirten Barut, çocukların da eğitim olanaklarından yeterince yararlanamadığını söyledi.

TEKİN’DEN YETKİLİLERE ÇAĞRI
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise yaptığı açıklamada, yetkililere mevsimlik tarım işçilerinin yaşam koşullarının iyileştirilmesi yönünde çağrıda bulundu. Türkiye’de yaşayan herkesin nefes alma dışında her şeyin vergisini ödediğine işaret eden Tekin, “Devletin varlık sebebi, sağlık, işsizlik, yoksulluk ve eğitimini gidermek içindir, yoksa devlet olmazsınız Dünyanın her yerinde vergi ödeyen tüm yurttaşlarımız hizmet gelmiyorsa devletinden hesap sorar” diye konuştu.

Yüreğir’de Gürsel Tekin rüzgarı (6)

YILLIK 4 BİN 500 LİRA ÜCRET
Mevsimlik işçilerinin en fazla 90 gün çalıştığını ifade eden Tekin, günlük 45,5 lirayla yaşam mücadelesi veren işçilerin yıllık gelirlerinin ortalama 4 bin 500 olduğuna dikkati çekti. Tekin, “Çocuklar hasta olduğunda nereye gidecek, hangi imkanlardan faydalanacak? Yılda 4 bin 500 liralık ücret Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre açlık sınırının çok çok ötesinde. Yeni Başbakan’a çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin bu bölünmüş aileleri birleştirelim. Eyvallah bölünmüş yollar yaptınız ama aileleri bölmeyin” şeklinde konuştu.

DOĞANKENT, DÜZCE, ÇOTLU VE HAVUTLU ZİYARETLERİ
CHP’liler Doğankent’te bir kahvehanede köylülerle çay içtikten sonra, Düzce ve Çotlu köylerinde de yurttaşlarla buluştular. CHP’lilerin son durağı ise Havutlu oldu. Tekin, Barut ve beraberindekiler esnaf ziyaretlerinin ardından bir kahvehanede köylülerin sorunlarını dinledi.

Yüreğir’de Gürsel Tekin rüzgarı (8)

YÜKSEL’DEN TEŞEKKÜR
Gürsel Tekin’e ve CHP heyetine desteklerinden dolayı teşekkür eden CHP Yüreğir İlçe Başkanı İsmet Yüksel, ilçe örgütü olarak gerçekleştirdikleri çalışmaları aralıksız sürdüreceklerini söyledi. Yüksel, “Çiftçilerimizin ve tarım işçilerinin durumu ortada. İşte gördünüz. Bir dokunup bin ah işitiyoruz. Örgüt olarak halkımıza dokunmaya, onları dinleyip, sorunlarına çözüm üretmek için çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü CHP halkımızın tek umudu” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar
reklam