Yusuf Bozkurt Özal 

Yusuf Bozkurt Özal 

(1940)- (09.01.2001)

1940 yılında doğdu. İlk ve orta eğitimini Malatya’da tamamladıktan sonra, elektronik ve telekomünikasyon dallarında mühendislik tahsilini ve doktorasını İngiltere’de yaptı.

Washington’daki İktisadi Kalkınma Enstitüsünden sertifika aldı. Askerlik görevinden sonra İstanbul’da özel sektörde altı yıl süreyle üst kademede yöneticilik yapan Yusuf Bozkurt Özal, 1979 yılında ABD’ye giderek, beş yıl süreyle Dünya Bankası’nda kıdemli ekonomist ve bölüm yöneticisi olarak çalıştı. 1984 yılında Türkiye’ye dönerek, DPT Müsteşarlığına atandı. 1987 yılı sonbaharına kadar bu görevi sürdürdü. Aynı zamanda Ekonomik İşler Yüksek Koordinasyon Kurulu, Yüksek Planlama Kurulu, Para Kredi Kurulu üyelikleri yaptı. Yaklaşık üç yıl süreyle de İslam Kalkınma Bankasında Türkiyeyi temsilen İcra Direktörlüğü vazifesinde bulundu. Siyasete girerek Kasım 1987’de ANAP’tan Malatya milletvekili olarak meclisi girdi. . Bu dönem içinde Dış ticaret ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak 2. Özal Hükümeti’nde görev aldı. 1989-1991 yılları arasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği ve Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1991’de yeniden ANAP’tan adaylığını koydu ve ikinci defa Malatya Milletvekili seçildi.

Mesut Yılmaz’ın Genel Başkan olmasından bir süre sonra, ANAP’tan koptu. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümünden yaklaşık 6 ay sonra 7 Ekim 1993 tarihinde kurulan Yeni Partinin Genel Başkanlığına getirildi.Bu partinin genel başkanlığını yürütürken beyninde meydana gelen rahatsızlık sonucu ABD’de bir süre tedavi gördü.Daha sonra YP ile ağabeyi Korkut Özal’ın partisi DP’nin birleşmesinin ardından siyaseti bıraktı.

Yusuf Bozkurt Özal beyninde başlayan ve bütün vücuduna yayılan kanser sebebiyle 9 Ocak 2001 tarihinde Ankara’da vefat etti. Cenazesi Süleymaniye Cami’sinde kılınan cenaze namazından sonra Süleymaniye Camii haziresinde gömülen annesi Hafize Özal’ın yanına defnedildi.

Dr. Yusuf Bozkurt Özal evli ve üç çocuk babasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN