Yusufçuk Böceği

Yusufçuk Böceği

Yusufçuk böceği, halk arasında helikopter böceği olarak adlandırılmaktadır. Görünümünün tam bir helikoptere benzemesi ve havadaki hali, bir helikopteri andırdığı için bu böceği birçok kişi helikopter böceği olarak bilmektedir. Gerçek adı ile yusufçuk aslında canlılar arasından “odanata” takımına aittir. Bu takımda bulunan diğer böcekler ile hemen hemen aynı özellikle taşıması nedeni ile bu takımda yer alır.

Yusufçuk böceğinin insanlar için normal durumlarda herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bazı insanlar bu böceğin görünümüne bakarak yusufçuk böceğini, kız böceği ile karıştırmaktadır. Aslında daha dikkatli incelendiğinde yusufçuk böceği, kız böceğinin alt gruplarında yer alan bir böcek olduğunu anlamak kolay olacaktır. Yusufçuk böceği, gözleri ile diğer böceklere karşı farklı bir özellik gösterir. Gözlerinin birleşik ve bu durum nedeni ile oldukça büyük olması nedeni ile farklı bir göz yapısı bulunur. Bu özelliğinin yanı sıra yusufçuk böceğinin kanatları aynen sineklerde olduğu gibi saydam bir yapıdadır. Bu şekilde saydam bir yapısı olan kanatları, oldukça hafif olduğu için çok hızlı uçabilirler.
Yusufçuk böceği, uçuşunu aynen bir helikopter gibi baş kısmını öne doğru eğerek, kanatlarının yaptığı hareket ile havayı yan taraflara verir. Böylece uçuşunu yapmış olur. Bu böceğin bir diğer fiziksel özelliği ise vücudunun çok uzun olmasıdır. Sanki bir kuyruğu varmış gibi büyük bir uzunluktadır. Bu uzunluğu yusufçuk böceğinin hareketlerinin hızlı olmasını engellememektedir.

Yusufçuk böceğinin yaptığı solunum, bağırsak solunumudur. Canlılar arasında çok fazla yapılmayan bu solunum türü, yusufçuk böceği için önemlidir. Bu böceğin yaşam alanı ise genellikle göller üzerinde ya da durgun suların üzerindedir. Bu şekilde sulardan sürekli olarak beslenerek hayatlarını sürdürürler. Suyu çok seven yusufçuk böceği, susuz alanda yaşayamaz.

Bu böceğin beslenmesi ise daha çok tahmin edildiği gibi sivrisinekler, tatarcıklar ya da kelebekler gibi canlılardır. Bu canlılar ise yine sulu bölgelerde çok olması nedeni ile yusufçuk böceğinin beslenmesi bu bölgelerde çok daha kolay olur. Tabi ki bu durum da yusufçuk böceğinin daha çok sulu bölgelerde yaşamasının bir nedenidir. Yusufçuk böceğinin doğumu da suda olur. Nemf adı verilen larvalar şeklinde doğan bu canlılar, kesinlikle insanları ısırmaz ya da sokmazlar, Fakat bir savunma durumunda bu durum değişebilir. Yusufçuk böceği, karın bölgelerinden tutulmamalıdır. bu bölgesinden tutulduğunda kurtulmak için kişilerin parmaklarından ısırabilir. Yusufçuk böceği, genel olarak doğada bulunan zararlı küçük canlıları yiyerek, doğada popülasyonun dengelenmesini sağlarlar. Bu durum nedeni ile bazı toplumlarda yusufçuk böceğine sivrisinek avcıları adı verilir. Peki bu böceğe neden yusufçuk böceği adı verilmiştir? diye sorulacak olur ise bazı söylentilere göre bu böceğin yüz güzelliğinin Yusuf peygamberi andırması nedeni ile böyle bir isim verildiği iddia edilmektedir.
Günümüzde, normal şartlarda yusufçuk böceği en fazla 7 yıl yaşamaktadır. Bu süre içerisinde dişi yusufçuklar, yumurtalarını su kenarlarında bulunan bitkilere koyarlar ve uçarken sürekli üzerlerine su serperler. Yusufçuklar yaşamlarının çok büyük zamanlarını suyun altında solungaçları sayesinde geçirirler. Çok hızlı hareket etmelerinden dolayı, avlarını da çok kolay yakalarlar. Yusufçuk böceği, ilk su gelişimini yaklaşık olarak bir yıl içerisinde tamamlamaktadır. Yusufçuk böceği, çok farklı türlerden oluşmaktadır.  Yapılan araştırmalara göre yaklaşık olarak 500 kadar farklı türü bulunur. Bu türler, her ne kadar değişiklikler gösterse bile özleri yusufçuk böceğidir. Son olarak belirtmek isterim ki yusufçuk böceklerinin erkekleri sadece 1 kez çiftleşirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın