KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Yüzbaşı Corellinin Mandolini

Yüzbaşı Corellinin Mandolini

Louis de Berniéres

Yazarı: Louis de Berniéres
Yayınevi: Yapıkredi yayınları
Çevirmen: Sevgi Sanlı-Özden Arıkan
Basım Tarihi: 2000
Sayfa Sayısı: 463

Kitap Hakkında
Kitap Yunanistan’ın, İyonya denizinde bulunan Kefalonya adasında geçiyor, ve hikayesi İtalya’nın Yunanistan’a savaş ilan etmesinin az öncesinden baslayip 1993’e kadar geliyor. Yüzbaşı Antonio Corelli ile Yunan kızı Pelagia’nın sıradışı aşkının yanı sıra Faşizmin ve savaşın insanlara ne gibi değerler kaybettirebileceğine de değiniliyor.

Kitabın arka kapağından:
Evet, bol bol okuyarak varlığımın, bir olasılık olduğumun kanıtlarını aradım. Kendimi nerede buldum bilir misin? Kaybolmuş, başka bir dünyada güzel ve doğru olduğumu nasıl öğrendim?
Bir Yunanlının yazdıklarını okuyarak.
Güler misin ağlar mısın? Ben bir İtalyan askeriyim ve ataları benim gibilere gönüllerince sevmek hakkını tanıyan biricik halkı eziyorum.”

Yazar kitabında Yüzbaşı Corelli, Dr. Yanni, Pelagia ve Carlo gibi kendi kahramanlarını Hitler, Mussolini, Komünizm ve Faşizm gibi insanlık tarihinin kahramanları( ! ) ile buluşturuyor.
Ayni zamanda hem ağlatan, hem de güldüren bir kitap. Yoğun, dopdolu bir eser; aşktan dostluğa, tarihten müzige, her konuyu hoşlukla incelemeyi başarmış de Berniéres.

Yazar Hakkında

1954 yılında Londra’da doğdu. Manchester Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Kolombiya’da öğretmenlik, kovboyluk, bahçıvanlık ve araba tamirciliği yaptı. 1991’de yayımlanan ilk romanı The War of Don Emmanuel’s Nether Parts ile Commonwealth Writers ‘En İyi İlk Kitap’ Ödülü’nü, ikinci romanı Senor Vivo and the Coca Lord ile 1992’de yine Commonwealth Writers ‘En iyi Kitap’ Ödülü’nü aldı. Halen Londra’da yaşayan Bernières, Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini kitabıyla 1995 yılında bu kez Commonwealth Writers Ödülü’nü aldı. Genç İngiliz romancılarının en iyilerinden biri olan Bernières’in Yunanistan’ın Kefalonya adasında geçen Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini adlı romanı Avrupa’da, deyim yerindeyse bir fenomen oldu. Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini, Hollywood tarafından filme alındı.

En son romanı Kanatsız Kuşlar (Birds Without Wings), Anadolu’da Fethiye yakınlarında Eskibahçe adlı bir sahil kasabasında yaşayan Müslüman ve Hıristiyan ailelerin fertlerini, iç içe barış içinde yaşamlarını, aşklarını, dramlarını, Anadolu topraklarında yaşanan savaş yıllarını konu alan bir romandır. Kitabın diğer bir özelliği, bu romana paralel olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğumundan, Kurtuluş Savaşı yıllarına kadar yaşamını detaylı biçimde ele almasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın