DOLAR 15,5402 0.39%
EURO 16,2317 0.67%
ALTIN 906,270,51
BITCOIN 454910-2,82%
Adana
24°

AZ BULUTLU

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Yüzyıl Önce, Yüzyıl Sonra Aynı Söz

ABONE OL
29 Eylül 2014 11:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İslamiyet’i mahbub ve ulvi göstermeliyiz”.

Bu sözü 100 yıl önce Said Nursi söylemiş. Söylemesinin sebebi; birincisi; belli ki müslüman bilinen toplumlarda İslami vasıflar görünmüyordu. İkincisi; müslüman bilinmeyen toplumlar, müslümanlarda İslami vasıfların görünmemesi yüzünden, aralarına mesafe konuyordu. Bu, kini ve düşmanlığı oluşturuyor, o da, savaşların kapısını açıyordu.

Bugün, bazı talebeler, Said Nursi’nin o sözünü gazete başlığı ile tüm ülkeye ve dünya’ya duyuruyorsa, müslüman toplumlarda İslami vasıflar yine görünmez olmuş, hariçten kin ve adavetin gelmesi kolaylaşmış demektir.

İslamiyet’i mahbub ve ulvi gösterilebilmesi için söz tekrarına değil uygulama çağrısına ihtiyaç var.

Şunu da söylemiş Said Nursi: ”Gayr-i müslime karşı hareketimiz iknâdır; zira onları medeni biliriz”.

Yani, İslam, hal ve kal ile gösterildiğinde, yani İslami kurallar dendiği kadar da uygulandığında medeni olanlar İslamiyet’in güzelliği hakkında ikna olurlar. Öyle olmuşlar zaten; Avrupa’ya bakılırsa oradakiler İslamiyet’in güzelliğini almışlar, yaşamlarında, üretimlerinde, sanatlarında hile yapmıyorlar, belirlenen kuralların dışına çıkmıyorlar.

Mesaj bu kadar açık olduğu halde, yazık ki, Nurcu grupların çoğu, Said Nursi’nin dediklerini anlayabilmiş değiller. Onların bütün anladıkları, ‘halkçı zihniyet’ ile ‘ırkçı zihniyet’ temsilcisi sandıkları CHP ile MHP’ye kin gütmek. Bu iki parti eskaza iktidara gelse, iktidardan indirilmesi için çaba göstermek. Öyle ki bugün Nurcuların bir bölümü, CHP’li bir vekilin, ”Arap egemen erkekleri 7. yüzyılda dokuz yaşındaki kızları koyunlarına alıyordu” sözünü duyduklarında, Hz. Peygambere hakaret etti diyecek kadar şirazeden çıkmış.

Said Nursi’nin İslamiyet’in ulviliğini gösterme çabası, Said Nursi bağlılarının dışında oluyor gibi.

Saadet Partili olan ama siyasi liyakati sebebiyle CHP’ye davet edilen Mehmet Bekaroğlu, kendisiyle yapılan röportajda, İslamiyet’in ulviliğini nasıl gösterileceğinin örneğini vermiş. Dediği şu: ”Aynı zamanda Müslümanım ve dindar bir insanım. Siyasette bulunmamın sebebi, Müslümanlığımla ilgilidir. İslam yetim hakkından, dürüstlükten, çalışanın hakkından, zenginliğin belli ellerde dolaşan bir güç olmamasından söz eder. Mülkiyet hakkını ciddi şekilde ele alır; israfı reddeder”. Bekaroğlu’nun sempatisini kazanan CHP, bu sözü onayladığında, İslamlaşma basamaklarına adımını atmış sayılır.

Müslüman; Üstadından aldığı ders gereği ‘müslümanım’ der, sosyal ve siyasi sahada dininin güzelliğini örneklemeyle göstermeye çalışır.

Söylendiğinden yüzyıl sonra İslamiyet’in mahbub ve ulviliğini göstermeliyiz deniyor ya… Derim ki, çabuk gösterilmeli İslamiyet’e ait bu mahbubiyet ve ulviyet. Nurcuların çoğunun desteklediği politikacılar eliyle Türkiye Cumhuriyeti yıkılırsa o sözün kimseye faydası olmaz.

 

İbrahim Faik Bayav

(27.09.2014 14:10)


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.