DOLAR 17,9541 0.43%
EURO 18,5363 0.6%
ALTIN 1.032,330,26
BITCOIN 4368162,10%
Adana
30°

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Zararlı ve Yararlı Cemiyetler
224 okunma

Zararlı ve Yararlı Cemiyetler

ABONE OL
27 Mart 2016 12:01
Zararlı ve Yararlı Cemiyetler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

A. ZARARLI CEMİYETLER
1. Mavri Mira Cemiyeti: İstanbul Rum Patrikanesinde kuruldu. Bu cemiyetin kurduğu çetelerin gösteri ve toplantıları zararlı hale geldi. Yunan Kızılhacı, Resmi Göçmenler Komisyonu destekledi. Mavri Mira’nın amacı Rumları desteklemek ve silahlandırmaktı. Ege, Marmara, Kırklareli’de etkilidir.
2. Pontus Rum Cemiyeti: 1908’de İstanbul’da kuruldu. Amaçları Batum’dan İnebolu’ya Rum Devleti kurmaktı. Fener Rum Patrikhanesi ve kiliselerden destek alıyorlardı. Merkezi Samsun’dur. Çarşamba, Bafra, Samsun’da depoladıkları silahlarla örgütler kurdular, bu bölgelerde faaliyet kurdular.
3. Kürt Teali Cemiyeti: İstanbul’daki cemiyet Elazığ ve Bitlis’te şube açtılar. Doğu Anadolu’da Kürt devleti kurmayı amaçlıyorlardı.
4. Karakol Cemiyeti: Erzurum ve Sivas Kongresi sırasında karışıklık çıkaran cemiyetlerdir. Amaçları ordu içinde karışıklık yaratmaktır.
5. Etniki Eterya: Karadeniz’de Pontus Rum Devleti kurmak amacındaydılar. Merkez Samsun, Trabzon’dur.
B. YARARLI CEMİYETLER
1. Milli Kongre Cemiyeti: Dr. Esat Paşa 29 Kasım 1919’da kurdu. Amaç, Kuva-i Milliye’yi desteklemektir.
2. Milli Blok: Milli Kongre ile aynı amaçlar doğrultusunda kuruldu. İngiliz ve Fransız Mandacılığına karşıdırlar. Ancak Amerika yanlısıdırlar.
3. Klikyalılar Cemiyeti: Adana ve çevresinin, hükümette haklarını korumak amacıyla kurulmuştur. Ermeniler’e karşı etkiliydiler.
4. Adana’da Gizli Cemiyetler: Fransa’nın Çukurova’yı işgaline karşı aydın gençlerin kurduğu cemiyetlerdir.
5. Trabzon Muhafaza-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti: Pontus Rum devletine karşı Trabzon’da kuruldu. Etniki Eterya ve Pontus Rum devletini durdurmak amacıyla kuruludu.
6. Vilayet-i Şarkiye (Doğu Anadolu) Müdafaa-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti: izmir ve çevresinin işgale karşı direnmesini amaçladılar. Kurdukları silahlı birliklerle Yunanlılar’a karşı savaştılar.
Bunlar dışında Tarsus Müdafaa-i Hukuk Teşkilatı, Antakya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Biga Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri de vardır.
Mustafa Kemal Paşa’nın İstanbul’a Gelişi
Yıldırım Orduları Grup Komutanı Mustafa Kemal Paşa, Anadolu’da işgallere karşı direnme politikası hazırlığındaydı. Hükümet Yıldırım Orduları Karargahını lağvederek onu İstanbul’a çağırdılar. Mustafa Kemal ise Anadolu’ya dönüp halkı örgütlemek istiyordu. Bunun için de Anadolu’ya geçişi askeri bir görev olarak gerçekleştirmek istiyordu. Atatürk’e bu görev 6 ay sonra verildi.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.