Zehirli Böcek Türleri

Zehirli Böcek Türleri

Zehirli böcek türleri, Bilindiği üzere böcek türleri görünüşleri itibariyle bizlere minik, masum ve çevresine zararı olan hayvanlar olarak bilinirler. Ancak durum sizi yanıltmasın. Çünkü varsayım bazı küçük böceklerin bir ısırığı ile bir insanı felç bırakabileceği hatta insanı ölüme sürüklediği sıkça rastlanan bir durumdur. Bu böcek türleri oldukça fazla ve çok çeşitlidir. Her bir böceği açıklamanın imkânsız olması sebebiyle onları her an ve her yerde karşınıza çıkabilecek ve size zarar verecek bir zehirli böcekler olduğunu unutmamakta fayda vardır.

Yeryüzünde insanın yaşamında ona düşman olan binlerce canlı çeşidi yer almaktadır. Bütün bu canlıların birçoğu insanı anında parçalayabilecek cinsten canlılardır. Tamda bu sebepten ötürü kesinlikle uzak durmanız gereken doğanın en tehlikeli hayvanları bulunmaktadır. Bunlardan birisi de zehirli böceklerdir. Tarih boyunca bu zehirli böceklerle girişilen mücadelede veba ve sıtma gibi bu ufak canlı organizmaların taşıdığı hastalıklardan ötürü hayatını kaybeden yüzbinlerce insan ve yok olan birçok uygarlık bu durumu yeterince açıklamaktadır. Bu zehirli böceklerin en önemli özelliği hızlı bir şekilde yayılmalarıdır. Bulundukları ortama çok çabuk adapte olan bu zehirli canlıların zararlarından kurtulmak için etkin bir mücadelenin sürdürülmesi şarttır. Aksi takdirde ölümle sonuçlanması an meselesidir
Hiçbirimiz bize herhangi bir böceğin ne zaman ve nerede sokacağını bilemez: arılar, sinekler, eşekarıları vb. ekseriyetle ısırılan bölge çok kısa bir an için acımaya sebep olur, fakat hemen ardından uzun bir süre insanın kaşınmasına engel olamaz. Özellikle bazılarının tehlikeli boyutta sıkıntı verdiği ve iltihaplanma sonucunda ise aylarca iyileşmesini zorlaştırır. Bazı Kortizon madde muhteva eden merhemler elbette bir an önce sürülmelidir.Her insan için zehirli böceklerin sokmalarında çok daha farklı reaksiyon gösterdiği görülmüştür. Bu sebepten ötürü aşırı şişmenin görüldüğü, tansiyon ve kalp ile alakalı yaşanan semptomlar ve nefes almada görülen zorluklarda derhal en yakın tıbbi merkezi gidilmelidir. Bebeklerde ise zehirli böcek sokmaları bebeğin kanının zehirlemesine kadar götürebilir. Zehirli böceğin soktuğu bölge kaşınmanın ardından eğer şiştiyse, müdahale edilmemeli ve çocuğu hemen bir hastaneye götürmek gerekmektedir Sokulan yerde iltihaplanmayı önlemek istiyor isek, sokulmanın olduğu noktaya bir damla kızdırılmış bal mumu damlatılabilir. Kaşınan bölgeyi kurcalamak yerine kendi tükürüğünüz ile tekrar tekrar nemlendirin.

Dünyanın en zehirli böceklerine birçok örnek verilebilir. Bunlardan birkaçı şunlardır: Dikenli böcek, Arı boğan böceği, Korsan böceği, Afrika böceği, Tekerlek böceği vb.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın