Zerdeçal Faydaları

Zerdeçal Faydaları

Zerdeçal Faydaları

Zerdeçal faydaları, Nerdeyse 4000 yıldan daha uzun zamandır zerdeçal farklı hastalıkların tedavisinde ya da tıbbi tedaviye destek amacı ile kullanılmaktadır. Zerdeçal Hint mutfağında yemeklere lezzet katmak için kullanılan en popüler baharatlardan biridir. Zerdeçal zencefil ile aynı aileye ait olan, 2 metreye kadar boylanabilen bir bitkidir. Zerdeçal çiçekleri soluk sarı renktedir.

Zerdeçal iltihap önleyici, antiseptik ve antibiyotik etkisi ile insanlığa sunulmuş mucizevi bir bitkidir. Zerdeçal kullanılarak hazırlanan kremler, açık yaralarda, burkulmalarda kullanılarak sorunlara şifa getirebilir. İltihap önleyici etkisi özellikle eklem iltihabı yani kireçlenmelerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Zerdeçalın bünyesinde barındırdığı Kurkumin adlı bileşen karaciğer fonksiyonlarını düzenleyerek karaciğerin temizlenmesini sağlamaktadır. Bu etkisi ile kötü kolesterol adı verilen LDL’nin vücuttan daha kolay atılmasını ağlamaktadır. Bu etkisi ile zerdeçal sindirim ile alakalı gelişen çoğu probleme karşı güvenle kullanılabilir. Zerdeçal halk arasında daha çok egzama ve akne gibi cilt hastalıklarına karşı kullanılmaktadır.

Yapılan bazı çalışmalara göre zerdeçal vücutta kanserli hücrelerin artmasını önleyici özellik sağlamaktadır. Ayrıca Alzheimer gibi nörolojik hastalıklara karşı da iyi gelen şifalı bir bitkidir.

Zerdeçal Faydaları

İshal: İshal vücutta bakteri oluşumu ve sindirim sıvılarında yaşanan dengesizlikten dolayı ortaya çıkar. Antiseptik bir etkisi olan zerdeçal yaygın olarak ishal tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. İshali önlemek için de düzenli zerdeçal kullanılabilir. Yemeklerin haricinde çay şeklinde hazırlanarak da kullanılabilir. Ya da zerdeçal tozu yoğurt ile karıştırılarak da tüketilebilir. Zerdeçal aktar ve marketlerden kapsül ya da poşet çay şeklinde temin edilebilir.

Mesane İltihabı: Mesane iltihabının en yaygın belirtisi sık aralıklar ile idrara çıkmaktır. İdrar yaparken yanma hissi yine mesane iltihabında yaygın bir şekilde görülmektedir. Mesane iltihabı ve belirtileri bakteriler nedeni ile ortaya çıkar. Bazı vakalarda ekstra olarak ateş ya da idrarda kan görülebilir. Zerdeçal mesane iltihabına karşı kullanılabilecek ve tedavi edici özellikte bir bitkidir.

Zerdeçal Faydaları

Şifalı bitki antioksidan içeriği ile mesane iltihabına karşı vücut direncini arttırır ve bakterilere karşı savaş açar. Henüz iltihap oluşmadan iltihaba karşı önlem almak için zerdeçal düzenli olarak tüketilebilir.Zerdeçalın Diğer Faydaları

 • Zerdeçalın lösemi olasılığını azaltıcı bir etkisi vardır.
 • Karaciğer için detoks etkisi yaratır.
 • Cilt kesikleri ve yaralanmalara karşı antiseptik özelliğinden yararlanılabilir.
 • Ciltte oluşan yaraların hızla kapanmasını sağlar.
 • MS hastalığına karşı iyi gelir. Hastalığın seyrini yavaşlatır.
 • Kanser tedavisi nedeni ile uygulanan kemoterapi tedavisinin olumsuzluklarını hafifletir.
 • Sedef hastalığına karşı iyi gelir.
 • İltihaplı cilt hastalıklarına karşı kullanılabilir.
 • Harici kullanımlarda istenmeyen tüylerden kurtulmaya yardımcı olur.
 • Kırışıklıkları giderici etkisi vardır.
 • Ciltte ren dengesini ayarlar.
 • Cilt bakımı için hazırlanan maskelere eklenebilir.
 • Sivilce ve cilt temizliği için kullanılabilir.
 • Cildin rengini açıcı etki sağlar.
 • Gebelik döneminde ciltte oluşan çatlaklara karşı kullanılabilir.
 • Prostat kanserinden korunmak için faydalanılabilir.

Zerdeçal Nasıl kullanılır?

Zerdeçal her türlü çorba ve yemeğe tat katmak için kullanılabilir. Bitki çaylarına ve salatalara eklenebilir. Sıcak ya da soğuk süte eklenerek tüketilebilir. Ayrıca köfte, dolma ve kısır gibi yemeklere tat katmak için zerdeçal tercih edilebilir.

Zerdeçalın Yan Etkileri

Zerdeçal yan etkisi yok denebilecek nitelikte bir bitkidir. Ancak diğer bitkilerde olduğu gibi kullanım şekli ve dozu çok iyi ayarlanmalıdır. Zerdeçalın fazla tüketimi alerji, kaşıntı gibi yan etkilere yol açabilir. Ayrıca şeker hastalığına karşı devamlı ilaç kullananlarda zerdeçal kullanımı ilaçlar ile etkileşim yaratarak, kullanılan ilacın etkisini daha fazla artmasına neden olabilir. Gebelik ve emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmeyen bir bitkidir. Kan pıhtılaşması gibi sorunları olanlar zerdeçal kullanmamalıdır. Kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar ile birlikte asla kullanılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN