DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Zeydan Karalar Adana’nın geleceğini programlıyor
504 okunma

Zeydan Karalar Adana’nın geleceğini programlıyor

ABONE OL
12 Temmuz 2020 18:33
Zeydan Karalar Adana’nın geleceğini programlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altyapı sorunu tarih oluyor

Büyükşehir, Adana’nın muhtelif yerlerinde yaşanan kanalizasyon, arıtma, su baskını gibi sorunları tamamen ortadan kaldıracak projeleri hayata geçiriyor.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın, Adana’da altyapı sorunu yaşayan mahalle bırakmama kararlılığı ile verdiği talimat sonucu çalışmalarını hızlandıran Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), birçok kanalizasyon ve yağmur suyu projesi gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz dönem başlayan ancak tamamlanamayan projeleri sonuca ulaştırmak için titizlikle çalışan ASKİ, bir yandan da yeni yatırımların hazırlıklarını sürdürüyor. 

GÜLBAHÇESİ, DAĞLIOĞLU VE AKKAPI MAHALLELERİ YILLAR SONRA ALTYAPIYA KAVUŞTU

Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçesi, Dağlıoğlu ve Akkapı mahallelerinde gerçekleştirilen 26 kilometrelik kanalizasyon projesi kapsamında, foseptik çukurları kapatıldı ve kanalizasyon bağlantıları hanelerin içine kadar yapıldı. Bu proje hayata geçirilmeden önce mahallede kanalizasyon hattı bulunmadığı için, mahalle sakinleri kötü koku, sinek ve foseptik sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalıyor ve insan sağlığı için olumsuz bir ortamda yaşıyorlardı.

YÜREĞİR VE SARIÇAM’DA 21 MAHALLENİN ATIK SU PROBLEMİ ÇÖZÜLÜYOR

Nüfus artışı, kentleşme hızı ve çok katlı binalara geçiş göz önünde bulundurularak hayata geçirilen Buruk Kollektör Hattı Projesi ile birlikte Adana’nın geleceği programlanıyor. Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinde gerçekleştirilen 37 kilometrelik kanalizasyon şebekesi ve yağmur suyu kollektör hattı çalışmasının 27 kilometresi tamamlandı. Proje kapsamında Buruk Kollektör Hattı, çeşitli çaplarda çelik borular kullanılarak yatay delgi yöntemiyle Yüreğir Arıtma Tesisi’ne bağlanıyor.

MİKRO TÜNEL PROJESİ’NİN 1. ETABI TAMAMLANDI

Adana’da ilk defa uygulanan ve Turgut Özal Bulvarı’nda yapımı sürdürülen Mikro Tünel Projesi ile yağmur suyu tahliyesinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Kuzey Adana bölgesinden Güney Adana bölgesine giden yağmur sularının oluşturabileceği su baskını ihtimali ortadan kaldırılıyor. Toplam uzunluğu 4,16 km olan Mikro Tünel Projesi’nin 1. etabı tamamlandı; 2. etabının yapımı sürdürülüyor. Aynı zamanda projenin gerçekleştirildiği Turgut Özal Bulvarı boyunca yenilenen yağmur suyu ızgaralarının da bağlantısı yapıldı.

YÜREĞİR VE SARIÇAM’A YENİ KANALİZASYON VE YAĞMUR SUYU PROJELERİ

Devam eden çalışmaların yanı sıra yeni yatırımlar da gerçekleştirecek olan ASKİ, Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinin altyapı sorunlarını ortadan kaldırmak için proje hazırlıklarını sürdürüyor. Sarıçam Baki Ağaoğlu Caddesi’nde 704 metrelik yağmur suyu projesi, Yüreğir Yaşar Doğu Caddesi’nde 1.5 Km’lik kanalizasyon ve yağmur suyu projesi ve 19 Mayıs–Yeşilbağlar mahalleleri Huzur Caddesi’nde 1.4 Km’lik yağmur suyu projesinin yapımı planlandı. İhale aşamasında olan yağmur suyu projeleri hayata geçirildiği zaman, söz konusu mahallelerde yaşanan altyapı ve su baskını sorunları tamamen ortadan kaldırılacak.
KARATAŞ’IN ARITMA SORUNU SON BULUYOR

Karataş’ta gerçekleştirilen 92 kilometrelik içme suyu yenileme hattı projesi sayesinde sağlıklı içme suyuna kavuşan vatandaşlar, yakın zamanda da yeni atık su arıtma tesisine kavuşacak. 16.07.2020 tarihinde ihalesi yapılacak Karataş Atık Su Arıtma Tesisi Projesi ile birlikte ilçesinin arıtma sorunu çözülecek.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.