DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.042,840,08
BITCOIN 302179-2,17%
Adana
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Ziller Dertli Dertli Çalıyor”

“Ziller Dertli Dertli Çalıyor”

ABONE OL
17 Eylül 2014 15:10
“Ziller Dertli Dertli Çalıyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

11111

“ZİLLER DERTLİ DERTLİ ÇALIYOR”

Kozan Türk Eğitim Sen Temsilcisi Mürsel Yazıcı 2014 – 2015 Eğitim Öğretim yılının başlaması nedeniyle bir basın bülteni yayınladı:

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Kozan Temsilcisi Mürsel YAZICI:

“2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı 15 Eylül tarihinde başlıyor. Her şeye rağmen eğitim-öğretim yılının hayırlara vesile olmasını temenni eder; tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve eğitim çalışanlarımıza başarılar dileriz.

Ancak ziller yine dertli çalıyor. Bu eğitim-öğretim yılındaki en büyük sıkıntı MEB Yasası ve ardından çıkarılan Yönetici Atama Yönetmeliği ile birlikte MEB’de hız kazanan kadrolaşma furyası oldu. Çıkarılan yasayla 4 yılını dolduran okul yöneticileri ve MEB’de üst düzey yöneticiler olmak üzere tam tamına 76 bin yöneticinin görevlerine son verilecek bir süreç başlatıldı.

Bu süreçte Kozan’da 43 okul yöneticisi değerlendirmeye alındı. Bunlardan bilgisi, becerisi, başarısı, tecrübesiyle o koltukları hak eden okul müdürlerinden 26’sı siyasi, ideolojik anlayışı iktidarla farklı olduğu, sendikal tercihini yandaş sendikadan yana kullanmadığı için birer birer tasfiye edilmiştir. Bunun adı MEB’de yönetici soykırımıdır.”

DSCF5264

“OLMADI MÜDÜRÜM, DEVLETİN SÖZÜ NEREDE KALDI?”

Türk Eğitim-Sen Kozan Temsilcisi Mürsel YAZICI:

Her defasında çalışanın hakkının yenmeyeceğine söz verilmişti. Bizde devletin sözüne güvenerek kamuoyu ile paylaştık.

Ancak sözler tutulmadı, haklar kaşıkla değil kepçeyle yendi. Bu millet devletine adil olduğu için güvenir. Bu güven yok olursa gemi batar, hep beraber boğuluruz. Bu makamların sahipleri verdiği sözün devletin sözü olduğunu işgal ettiği koltuğun devletin koltuğu olduğunu bilmelidir. Yapamıyorlarsa erdemli bir duruş sergileyip istifa etmelilerdi. Fakat bunu yapamadıkları için artık tarafsızlıklarını yitirdiler.

Puanlamalardaki ciddiyetsizlikleri de zaman zaman kamuoyuyla paylaşmıştık. Komisyon üyesi geçici ilçe milli eğitim müdürleri kendilerine puan verdi. Üstelik geçici ilçe milli eğitim müdürleri kendilerine 95-100 puan vermişler!

Yandaş-Sen’de bu süreci kendi lehine öyle bir kullandı ki, öyle ahlaksızlıklar yaptı ki; “Bana üye ol seni müdür yapacağım”, “Bana üye olmazsan müdür olamazsın, görev süren uzatılmaz” diyerek, şantajla çalışanları baskı altına aldı. Hormonlu büyüyen, iktidara sadakatle bağlı olan, çalışanları haklarını savunma söz konusu olduğunda süt dökmüş kediye dönen, maneviyat ve değer kavramlarını dilinden düşürmeyen ama uygulamaları ile değerleri ayaklar altına alanlar bir kez daha vicdanlarda mahkûm olmuştur.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer” Öğretmene öğret diyorlar, Hakkını vermiyorlar”

Bugün görev süresi uzatılan müdürler ile ilgili tartışmalar kamuoyunda yankılanıyor. Yarın ne olacak biliyor musunuz? Yönetici Atama Yönetmeliğine göre ilk kez göreve atanacak müdürler sözlü sınava tabi olacak. Objektif olmayan bu sözlü sınavlar milli eğitim tarihine “yandaş sınavlar” olarak geçecek.

Müdür başyardımcıları ile müdür yardımcılarının okul müdürü tarafından belirlenmesi de okul müdürlerinin ayrımcılık yapacağı anlamına gelecektir. Büyük çoğunlukla okul müdürleri beraber çalışacağı kişileri bilgisine, tecrübesine, başarısına göre değil, sendikasına, aynı siyasi görüşü paylaşıp paylaşmadığına göre seçecektir. Hatta birçok okul müdürü, müdür yardımcılarını teklif ederken inisiyatif kullanamayacak, ellerine tutuşturulan listeleri ulaştıran postacı konumundan ileri gidemeyecektir.

Tüm bu gelişmeler “İyi de öğretmenim……”derse biri diye öğretmenleri sınıflarda zor durumda bırakıyor.Karşılaşacağı sorular için endişelendiriyor.”

“ÖĞRETMENE ROTASYONA KARŞIYIZ VE 24 EYLÜL’DE İŞ BIRAKIYORUZ”

Türk Eğitim-Sen Kozan Temsilcisi Mürsel YAZICI:

“Öğretmenlere rotasyon Torba Yasaya alındı ve TBMM Genel kurulunda kabul edildi. Öğretmenlere bu yıl, en geç önümüzdeki yıl rotasyon görünmektedir. Ancak bu rotasyonun il içi mi il dışı mı, süresinin ne olacağı yönetmelik ile düzenlenecektir.

Öğretmenlerimiz şu anda tedirgin bir bekleyiş içindedir. Türk Eğitim-Sen öğretmenleri göçe zorlayacak bir sistemi asla kabul etmemektedir. Hatırlarsanız okul müdürlerine yapılan rotasyona da şiddetle karşı çıkmıştık. Bugün gelinen noktada okul müdürlerine yapılan rotasyonun bir fayda sağlamadığı görülmüştür. Nitekim öğretmenlere yapılan rotasyonda fayda sağlamayacağı gibi daha büyük sıkıntılara neden olacaktır.

Rotasyona il içi de olsa, iller arası da olsa tamamen karşıyız. Bu nedenle tüm eğitim çalışanlarını, yarın çok geç olmadan üretimden gelen gücünü kullanmaya çağırıyoruz.”

“TEOG YERLEŞTİRMELERİ VELİLER VE ÖĞRENCİLER İÇİN KÂBUSA DÖNÜŞTÜ”

Türk Eğitim-Sen Kozan Temsilcisi Mürsel YAZICI:

“Bakanlık TEOG sonrası istemediği okullara yerleşen öğrencilere boş kontenjanlara nakil hakkı tanıdı. Ancak ilk hafta sistemde aksaklıklar nedeniyle boş kontenjanlar oluşmadı ve işlem yapılamadı. İkinci haftada 14 bine yakın öğrencinin naklini özel okullara aldırmasıyla okullarda boş kontenjanlar oluştu. Ancak nakil işlemlerinde de sıkıntılar yaşanıyor. Okullar boş kontenjanlarını ilan ediyor, veliler boş kontenjanları takip ediyor vehaftalık periyotlarla yerleştirmeye yönelik nakil işlemleri yapılıyor. Eylül ayı sonuna kadar sürecek olan bu işlemde hem velilere hem de öğrencilere psikolojik işkence yapılıyor.Öğrencilerin nakil işlemi tamamlandığında ise neredeyse Ekim ayı olacak. Ne yazık ki bunun tedbirini bile alamayan bir Bakanlık anlayışı ile karşı karşıyayız. Özel okullara zaten maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarını göndermesi mümkün değildir. Açık lise eğitimini ise sendika olarak desteklemiyoruz ve sağlıklı bulmuyoruz.”

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  AK Parti Kozan İlçe Teşkilatı`nın 75. Danışma Meclisi Toplantısı Kozan Ticaret Odasında gerçekleştirildi

EĞİTİM ÇALIŞANLARI BU YILA EKONOMİK KAYIPLARLA BAŞLIYOR.

Öğretmenler ve diğer eğitim çalışanları 2014-2015 eğitim-öğretim yılını maddi zorluklarla karşılamaktadır. Bütçeler her geçen yıl biraz daha sarsılmaktadır. 2013 yılında yapılan rezil bir toplu sözleşme nedeniyle çalışanlar Temmuz ayında zamlı maaş alamamış; 2014 yılında sadece 123 TL, 2015 yılı için ise yüzde 3+3 zamla yetinmek zorunda kalmıştır. Üstelik çalışanlar 2014 yılı için ne enflasyon farkı alacak ne de aile, çocuk yardımlarına artış yapılacaktır.

Türk öğretmenlerin maaşları dünyadaki meslektaşlarıyla kıyaslandığında da çok geridedir. OECD Bir Bakışta Eğitim Raporuna göre; Portekiz’de ilkokulda göreve yeni başlayan bir öğretmen yılda brüt 30 bin 946 dolar, Aynı raporda Türkiye’de göreve yeni başlayan bir öğretmenin yılda brüt 23 bin 494, dolar kazandığı ifade edilmektedir.

Çalışanları haklarını savunma söz konusu olduğunda süt dökmüş kediye dönen hormonlu sendika bir kez daha vicdanlarda mahkûm olmuştur.

Bu minvalde yeni eğitim-öğretim yılının hayırlara vesile olmasını temenni eder; tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve eğitim çalışanlarımıza başarılar dileriz.”

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Mürsel YAZICI

Türk Eğitim-Sen Kozan

İlçe Temsilcisi


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.