Zinde Gençlik ile ASFA, 3. Türkiye Bilek Güreşi Yarışması Düzenliyor

Zinde Gençlik ile ASFA, 3. Türkiye Bilek Güreşi Yarışması Düzenliyor

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ile Ankara Asfa Gençlik ve Spor Kulübü, “Türkiye Kulüplerarası Genç Erkekler Bilek Güreşi Yarışması’nın” 3. sünü düzenliyor.

Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın desteklediği yarışma, 19 – 20 Aralık 2015 / 07 – 08 Rebi’ül-evvel 1437 tarihlerinde Ankara Ulus’daki Atatürk Kapalı Spor Salonu ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek. Yarışmaya, sayı sınırlaması olmaksızın engelliler dahil bütün genç sporcuların katılabileceği duyuruldu.

“Türkiye genelinde gençlerde sporu teşvik etmek, gençler arasındaki iletişimi, dostluğu ve kardeşliği arttırmak, Ata Sporumuz olan BİLEK GÜREŞİNİ gençlere tanıtmak, sevdirmek, yetenekli sporcuları tespit etmek, spor dünyasına kazandırmak, engelli başarılı sporcuları bulmak, lisanslı sporcu sayısını artırmak ve başarılı olanları ödüllendirmek” amacıyla 2 kategoride yapılacak yarışmada, sağ kol ve sol kolda şu sikletler yer alacak;

Genç Erkekler (1997-2001 yılları arası doğumlular): 50, 55, 60, 65, 70, 75, 80, +80 kg.

Genç Engelli Erkekler (1997-2001 yılları arası doğumlular): 65 ve +65 kg.

Müsabakalar sonucunda her siklette 1.lerin tam altın, 2.lerin yarım altın, 3.lerin de çeyrek altın ile ödüllendirileceği bildirildi.

Yarışmacıların Bilek Güreşi tescili olan kulüpte 2015 yılı vizeli lisanslı sporcu olması ve kulüp adına iştirak etmesi gerekiyor. Kulüp olarak yarışmaya katılabilmek için ise kafile listesinin Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğünden onaylatılıp yarışma sabahı tartıya gelmeleri yeterli olacak.

 

TÜRKİYE KÜLÜPLER ARASI GENÇ ERKEKLER BİLEK GÜREŞİ ŞAMPİYONASI YARIŞMA REGLAMANI

Federasyonumuzun  2015 Yılı Faaliyet Programında yer alan Türkiye Kulüpler Arası Genç Erkekler Bilek Güreşi Şampiyonası,   Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü,  Ankara Asfa Gençlik ve Spor Kulübü ’nün ortaklığı  ile                19 – 20 Aralık 2015 Tarihleri arasında  ANKARA / Ulus 19 Mayıs Spor Tesisleri’nin içinde yer alan; Atatürk kapalı Spor Salonu ve Sergi Saray’ında düzenlenecek olup ;  yarışma bu genelgeye uygun olarak yapılacaktır.

Teknik Toplantı         : 19 Aralık/ Cumartesi 2015 saat 09.00

Tartı Tarihi ve Saati     : 19 Aralık 2015 cumartesi sabah Saat 09:30-12:30 Arası.

Yarışma ve tartı  Salonu                       : 19 Mayıs Spor Tesisleri’nin içinde yer alan Atatürk kapalı Spor Salonu ve Sergi Sarayı   Ankara 7/ Ulus

 

Yarışmanın Amacı:

Türkiye genelinde gençlerde sporu teşvik etmek, gençler arasındaki iletişimi, dostluğu ve kardeşliği arttırmak, Ata Sporumuz olan BİLEK GÜREŞİNİ gençlere tanıtmak, sevdirmek, yetenekli sporcuları tespit etmek, spor dünyasına kazandırmak, engelli başarılı sporcuları bulmak, lisanslı sporcu sayısını artırmak ve başarılı olanları ödüllendirmek

A – YARIŞMA KURALLARI:

1          2015 Türkiye Kulüpler Arası Genç Erkekler Bilek Güreşi Şampiyonasına T.C  Vatandaşı olan  kulüp sporcuları katılabilecektir.  Ferdi lisanslı sporcular  kesinlikle katılamayacaktır. Tüm sporcuların kulüp lisansı ile yarışmalara katılımı sağlanacaktır.  K.K.T.C. vatandaşı olan T.C vatandaşı statüsüne sahip sporcular da , bu şampiyonaya  katılabilecektir.

2          Milli sporcular kesinlikle yarışmaya katılamayacaklardır.

3         Müsabakalardan hemen sonra TMOK tarafından sporculardan doping testi örneği alınacaktır. Disiplin Talimatımıza göre, Sonucu pozitif çıkan sporculara, kulüplerine ve antrenörlerine 10.000,00 TL.ye kadar Para cezası verilecek. Bunun yanında; Doping örneği vermekten kaçınan sporcu Milli Takım kadrosuna alınmayacaktır. Doping testinden kaçınan veya test sonucu pozitif çıkan sporcular, kulüpleri ve antrenörleri yaptırım uygulanmak üzere Disiplin Kuruluna sevk edilecektir. Bu konuda Federasyonumuz Disiplin ve Yaptırım Talimatı “Doping Suçu: Madde – 52 ”  uygulanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MEB duyurdu! 3 gün uzaktan eğitime ara veriliyor

4          Kulüpler,   bu şampiyonaya katılacak onaylı  sporcu listelerini, bağlı  bulundukları İlin Gençlik Hizmetleri  Spor İl Müdürlüklerine onaylatacaktır.

5          İller ve kulüpler yarışmalara,  İstediği sıklette  uygun gördüğü kadar sporcu ile katılabilirler.

6          Yarışmaların Teknik Toplantısı; yukarıda belirtilen yerde, Antrenör  ve İdarecilerin katılımı ile müsabaka tartısından önce yapılacaktır. İdareciler 2 adet onaylı kafile listelerini yanlarında getirecektir ve MHK başkanına teslim edecektir.

7          Onaylı Listesi olmayan iller ile lisanssız ve 2015 vizesi olmayan sporcular yarışmalara alınmayacaktır. Listelerde silinti, kazıntı ve ekleme yapılmayacaktır. Bu durumdaki listeler işleme alınmayacaktır.

 

8          Onaylı kulüp Kafile listelerinde sporcuların  Adı  Soyadı , Kategorisi , sıkleti ve hangi kulüpte  lisanslı olduğunun belirtilmesi mecburidir. Ferdi lisanslı sporcular yarışmalara alınmayacaktır.

 

Örnek :   Hasan BAL        Büyük           Erkek          80 kg           Kule  Spor Kulübü      gibi.

Yarışmalara katılacak idareci, Antrenör ve Sporcular izinlerini, bağlı bulundukları Gençlik Hizmetleri  ve Spor İl Müdürlüklerinden alacaklardır.

9         Müsabakaya katılan Kulüp sporcularına, antrenörlere ve idarecilere federasyon tarafından harcırah verilmeyecek olup; kulüpler iaşelerini (Harcırahlarını) bağlı bulundukları il spor müdürlüklerinden veya kendileri karşılayacaktır.

10        Yarışmaya katılan sporcular tartıya çıkarken 2015 yılı vizeli lisansını, lisans fotokopisini ve fotoğraflı nüfus cüzdanlarını yanlarında getireceklerdir. Tartı süresi içinde tartıya gelmeyen sporcular kesinlikle yarışmaya alınmayacaktır. Yarışmacılara; her kategoride  2 Kg tolerans tanınacaktır. Sporcular sıkletinin en fazla bir üst sıkletinde yarışabilirler. Örnek: 65 kg. gelen bir sporcu en fazla 70kg. da yarışabilir.

11        Yarışma Tartısı illerin alfabetik sırasına göre yapılacaktır.

12        Sporcular; Müsabakalarda eşofman altı,  arkasında  İllerinin veya kulüplerinin ismi yazılı kısa kollu tişört ve spor ayakkabısı giyeceklerdir.  Ayrıca; Yarışmaya katılan herkes, Federasyonun  Giyim – Kuşam Talimatına da uyacaktır. Bunların dışında herhangi bir giysi ile yarışmaya katılmak isteyen sporcular kesinlikle yarışmaya alınmayacaktır.

13        Federasyon; yarışmaya katılan tüm sporcuların bu Genelgede yer alan kuralları okuduğunu, belgeleri tamamlayıp belirtilen zamanlarda teslim ettiğini, kurallara tam olarak uyacağını ve yaptırımlarını önceden kabul ettiğini varsayarak işlem yapacaktır.

B – YARIŞMA SIKLETLERİ :.

18 Yaş Altı Genç Erkekler Sol ve Sağ kol

50 kg,55 kg., 60 kg., 65 kg., 70 kg., 75 kg.,  80 kg.,+80 kg

Şampiyona WAF Kurallarına uygun olarak yapılacaktır.

****Yarışmaya her hangi bir kategori ve sıklette milli sporcular katılamazlar.***

 

C – YARIŞMA  YAŞ GURUPLARI:

18 Yaş Altı Gençler                  : 2001– 1997 doğumlular dahil.

D – İTİRAZLAR:

 1. Yarışma ile ilgili her türlü itirazlar; sporcu yarışma masasından ayrılmadan, itiraz eden sporcunun antrenörü tarafından bir dilekçe ile ve Federasyonun belirlediği 100  TL. Ücretin Merkez Hakem Kuruluna tutanakla teslim edilmesinden sonra, itiraz MHK tarafından incelenir. İtiraz haklı görülür ise; itiraz ücreti geri ödenir. İtiraz haksız yere yapılmış ise; itiraz ücreti geri ödenmez, Federasyonun Hesabına aktarılır.
 2. İtiraz anında yarışma masasından ayrılan sporcunun itirazı, haklı bile olsa değerlendirmeye alınmaz.

E – YARIŞMA GÖREVLİLERİNCE UYULMASI ZORUNLU KURALLAR:

1          Bütün görevli hakemler tartı başlamadan 1 saat önce Teknik Toplantı ve tartı yerinde hazır bulunacaklardır. Yarışma bitinceye kadar da yarışma salonundan ayrılamayacaklardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Anavarza'nın ünlü Şairi Aşık Kul Gürbüz (Gürbüz Ali Güvenç)'i ziyaret ettik

2          Görev verilmesine karşın; geçerli gerekçesi olmadan yarışmaya gelmeyen hakemlere 2016 Yılı yarışmalarında görev verilmeyecektir.

3          Hakemler; yarışma sırasında,  Federasyonumuzca verilen hakem giysileri ile birlikte siyah pantolon ve koyu renk spor ayakkabı giyeceklerdir.

4          Organizasyon ve Teknik Görevlilerin Yarışma Salonunda Yapacakları Ön Hazırlıklar:

 1. a) Sporcular  için birer adet soyunma odasının ve 3 adet elektronik tartı aletlerinin hazırlanması,
 2. b) Yarışma salonuna 4 adet Bilek Güreşi Masasının kurulması ve 3 adet magnezyum tozu kabının hazırlanması,
 3. c) Ses ve ışık düzeninin kurulması, Sporcu anonsları için 4 adet mikrofonun sağlanması,
 4. d) İstiklal Marşı CD’sinin hazır duruma getirilmesi,
 5. e) 4 Adet bilgisayar 1 adet yazıcı ve 2 Adet Televizyon ve ekipmanlarının sağlanması,
 6. f) Yazı hakemleri için 3, itirazlar için1, Teknik Komite için 1 ve lisans kontrolleri için 1 adet olmak üzere Toplam 6 adet masanın; örtü ve sandalyeleriyle birlikte tek örnek olarak kurulması,
 7. g) Yarışma hakemleri için 20 adet sandalyenin konulması,
 8. h) Sağlık ve Güvenlik önlemlerinin alınmasının sağlanması
 9. i) Ödül kürsüsünün hazırlanması.
 10. Ankara Büyükşehir Belediyesi Solonu yarışma tarihlerinde müsabakalara hazır hale getirecektir.

F – Ödüller :

Türkiye Kulüpler Arası Genç Erkekler Bilek Güreşi Şampiyonası Ödülleri:

 • Türkiye birincilerine, Tam Altın, Başarı Belgesi ve Madalya
 • Türkiye İkincilerine, Yarım Altın, Başarı Belgesi ve Madalya
 • Türkiye Üçüncülerine, Çeyrek Altın, Başarı Belgesi ve Madalya
 • İlk üç dereceye giren kulüplere kupa verilecektir.

G – Kulüp Puanlarının Hesaplanması:

Dereceye giren kulüplerin belirlenmesinde aşağıdaki puan sistemi uygulanır, bir kulüpten birden fazla sporcu dereceye girmişse en iyi derece alan sporcunun puanı hesaplanır.

BİRİNCİ:             10 Puan,

İKİNCİ:                7 Puan,

ÜÇÜNCÜ:           5 Puan,

DÖRDÜNCÜ:      4 Puan.

BEŞİNCİ:            3 Puan,

ALTINCI:             2 Puan,

YEDİNCİ:            1 Puan

H – GİDERLER

–          Müsabakada görevli personel, hakem ücretleri Federasyonca karşılanacaktır.

–          Müsabakalarda verilecek ödüller ve her türlü organizasyon giderleri Ankara Asfa Gençlik ve Spor Kulübü tarafından karşılanacaktır.

–          Müsabakaya reglamanı ve duyurular Türkiye Vucut Geliştirme Fitnnes ve Bilek Güreşi Federesyonu resmi sitesi tvgfbf.gov.tr ve  http://www.asfagenclik.com  adresinden yapılacaktır. Yarışma reklam faaliyetleri Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü tarafından yürütülecektir.

I – YARIŞMA PROGRAMI:

19 Aralık 2015 Cumartesi

Saat 09:00 – 09:30      : Teknik toplantı ve İl Kayıtları

Saat 09:30 – 12 :30     : Sporcuların tartıları ve kayıtları

(Tartılar illerin alfabetik sırasına göre yapılacaktır.)

Saat 12:30 – 13:30      : Kura çekimi ve yarışma çizelgelerinin hazırlanması, öğle yemeği.

Saat 14:30 – 21:00      : 18 Yaş Altı Gençler Erkekler Sol Kol

Eleme Müsabakaları Yarı Final, Final ve Madalya Töreni

20 Aralık 2015 Pazar

Saat 09:00 – 12:00      : 18 Yaş Altı Gençler Sağ Kol Eleme Müsabakaları.

Saat 12:00 – 13:00      : Öğlen Yemeği .

Saat 13:00 – 14.00      : Açılış seremonisi (Tüm Sporcu, Antrenör ve İdareciler katılacaktır.)

Saat 14:00 –    21.00  :18 Yaş Altı Gençler Sağ Kol ve Eleme

Müsabakaları. Yarı Final, Final ve Madalya   Töreni

 1. Bu Genelgede yer almayan konularda WAF Yarışma Kuralları geçerli olup, Genelgedeki kuralların değiştirilmesi hususunda; Teknik Komite ve MHK Öneriler sunar.
 2. Bu talimatta değişiklik yapma yetkisi yalnızca Federasyon Başkanına aittir.

 

İrtibat: Ali Osman AYDIN                   0505 680 5921 (Organizasyon  )

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın